Hommikurituaalid

Mõned hommikud on rasked. Minu rasked hommikud on natuke erinevad tüüpilistest rasketest hommikutest. Ma esiteks niikuinii ei ole hommiku-inimene. Võib-olla sina ka ei ole?

Minu hommikud

Mul on tarvis aega, et ärgata. Ma ei taha tihti hommikuti kohe elavalt ja häälekalt kõigiga rääkida, sest eriti just ärgates on minu meel väga habras. Seetõttu pean ma erilise tähelepanuga jälgima oma hommikust rituaali.

Miks? Sest mul on välja kujunenud tõsine ärevushäire kõrvuti depressiooniga. Mõned hommikud on niivõrd keerulised, et enne kui jõuan täielikult ärgata olen rünnatud sellise kurja osa poolt, kes elab minu sees, minu mõtetes ja on osake minust. Depressioonist võitu saamine tähendab minu jaoks kindlat rutiini, igapäevaseid rituaale, kindlust ja turvatunnet.

Ma mõistan, et minu ärevuse ja depressiooni põhjused on peidus sügaval minu sees. Tõele au andes… olen elus kogenud selliseid kogemusi, mille tõttu arvan teadvat, et depressioonivaba elu – täielik tervenemine sellest ei ole minu eluloosse kirja pandud.

Miks rituaalid?

Nüüd igapäevaste rituaalide juurde tagasi tulles. Inimesena, kes võitleb iga päev oma ärevusega selle maandamise nimel, tõmbab mind maagia üks tahkudest – rituaalid. Tõepoolest nagu nõiaväel. Ärevuse ja depressiooniga elades olen ma inimene, kes elab raskesti üle muutusi. Väga keeruline on siis, kui pean oma eluvõrrandisse lisama midagi uut. Rituaalid võimaldavad mul töötada nende emotsioonide ja tunnetega, objektidega, mida ma ise loon ja kasutan.

Läbi igapäevaste rituaalide, suuremate või väiksemate, saan ma selgust ja leian enesekindluse iseendas, oma tunnetes, kavatsustes, eesmärkides ja unistustes. Loomulikult ei asenda see professionaalset arstiravi, kuid minu jaoks on see väga oluline ning vajalik alternatiiv medikamentoossele ravile.

Ma parema meelega võtan taimevanne, põletan viirukeid, salveid, Palo Santot ja rituaaliküünlaid, laulan, tantsin ja taon trummi, vaatan kuud, tähti ja tõlgendan enda unenägusid. Loomulikult ma pigem korjan, istutan ja kuivatan taimi, teen teed ja mediteerin, kui et võtan riski astuda elu lõpui sõltuvuslikku teed medikamentidega.

Kahjuks olen vahel end tundnud elu keerises nii ebakindlalt, äreva ja depressiivsena, et olen ka neid hädaabi korras neelanud. Kõik, kes tunnevad, et elu ja oma reaalsusega toime tulemine muutub pea võimatuks peab otsima prefessionaalset abi ning järgima arsti korraldusi.

Minu hommikurituaal

Minu parimalt veedetud päevade hommikurituaal on ärgates mitu tundi enne kõiki teisi. Siis panen ma kohvi jooksma ning istun arvuti taha, et kirjutada. Saan kirjutada vaid täielikus vaikuses, seetõttu on eriti oluline ärgata enne, kui ärkab minu perekond. Kirjutamise vahepeal toon kohvitassi ning naudin seda. Pimedatel hommikutel süütan küünla ning vahel keskendan ennast selle abil, et hoida fookust, kanaldada vastuseid või laadida maha mõni emotsioon, piinav mõte või ärevus. Kui kirjutamisega on ühel pool, teen plaani ülejäänud päevaks.

Need igapäevased väga lihtsad rituaalid aitavad mul hoida oma fookust, märgata kus ma olen, kuhu liigun ja kuidas päeva mööda saata. Ja õnneks ei ole need rasked, utoopilised ega võõrad. Milline on sinu igahommikune rituaal?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart (0)

Ostukorv