Loa: Voodoo vaimud ja kuidas neile läheneda

Alljärgnev tekst ei ole nõrganärvilistele ega kristlastele. Pöördu ringi parem kohe, enne kui on hilja 😁

Mis on Voodoo?

Voodoo on religioon ja maagiline tava. Vastus suuresti sõltub sellest, kellelt te seda küsite. Fakt on aga see, et Voodoo pärineb Kariibi mere saartelt ja Louisiana osariigist, USAst. Selles postituses vaatleme Voodoo, tuntud Loa, põhitõdesid. Ühtlasi selgitan, kuidas Voodoo vaimudesse lugupidavalt suhtuda, hoolimata sellest, mis on sinu traditsioon või religioon. Mina olen Wicca, st pagan, kuid kasutan Voodoo rituaale ja vaime oma töös tihti. Kõikide religioonide jumalad ja vaimud on meie sees alati olemas. Selleks, et nende tarkuse ja abini pääseda tuleb avada oma süda ja meel erinevatele traditsioonidele ja praktikatele.

Natuke Voodoost

Voodool on kaks peamist vormi. Louisiana või New Orleansi Voodoo, mis sai alguse Louisianast ja hõlmab enamasti maagia kasutamist. Ja siis ka Vodou, mille juured on Haitil ja mida enamasti peetakse religiooniks. Oma kavatsuste ja eesmärkide maagilise täitmise ninel keskendun selles postituses suuresti Louisiana Voodoo-le. Vodou ja Voodoo tekkisid ajal, mil Aafrika orjad viidi nende tahte vastaselt uude maailma. Nad olid sunnitud oma vangistajate religiooniga kohanduma, kuid nad siiski ei loobunud ka Vodoust. Voodoo ja Vodou kasvasid välja siis nende tahtest ellu jääda ja samas koduseid kombeid hoida.

Süsteemide segu

Voodoo on segu mõnest erinevast süsteemist. Sealhulgas on katoliiklik, Aafrika põlisrahvaste uskumused, Ameerika põliselanike ja Euroopa uskumusi. See hõlmab pühakute ja Loa austamist ning rahvamaagia kasutamist (nimetatakse Hoodooks). Mõiste “Voodoo” pärineb terminist Vodou, mis tõlkes tähendab “jumalat” või “vaimu”. See on pärit Beninist, Aafrikast.

Loa

Üks Voodoo nurgakividest on Loa. Loa on Voodoo vaim, mis aitab praktiseerijat tema elus edasi. Sealhulgas edu, seksuaalsuse, vaimsuse, kaitse, paranemise ja isegi surma korral. Ma võrdlen Loa’d inglite või mõnes mõttes universumi valvuritega. Loa on jagatud rühmadesse, mida nimetatakse Nanchonsiks. Mõnedele neist rühmades olevatele vainudele on lihtsam läheneda ja nendega töötada, kui teistele. Igatahes kindel on see, et ükskõik millise Voodoo vaimuga sa ka ei suhtle, nendesse peab suhtuma alandlikkuse, austuse ja vajalike teadmistega.

Pühakute ja Voodoo vaimude sünkritiseerimine.

Sünkritiseerimine on ühe usulise veendumuse, tava segamine või maskeerimine teisega. Voodoo traditsiooni kohaselt olid Louisiana ja Kariibi mere äärde toodud Aafrika orjad sunnitud oma tahte vastaselt kohanduma vangistajate religiooniga – üks neist oli katoliiklus. Aafrikalased olid aga liiga tugevad, et lasta oma põlistel veendumustel täielikult minna. Jumal tänatud, sest muidu poleks Voodoo tänapäevane usund ega tava enam elus. Loaga töötades märkategi, et paljud neist sünkreeritakse katoliku pühaga. Näiteks Papa Legba on kujutatud kui Püha Laatsarus või Püha Anthony. Erzuli Dantor on näiteks Must Madonna. Vabalt saate töötada ka nende pühade vormidega…

Loa Nanchons ehk perekonnad ja Voodoo vaimud.

Loa Nanchons on Voodoo piiritusjookide perekonnad, millest mõned on pärit Aafrikast ja teised Uuest Maailmast, kuhu Aafrikalased toodi. Kirjeldan neid lühidalt allpool.

Rada: “Jahedad” Voodoo vaimud

Rada nanchoni peetakse „jahedaks“ Voodoo vaimupereks. Selle nanchoni piirid on tugevad ja enamasti on nad heatahtlikud neid järgivate inimeste suhtes. Rada nanchoni kuuluvad Papa Legba, Marassa, Ezili Freda ja Lasiren. Rada nanchon on esimene perekond, keda rituaali ajal appi kutsutakse ja nemad on vanim Aafrikast pärit Loa perekond üldse.

Petro Loa: “Kuumad” Voodoo vaimud

Petro(Petwo): Nende kangete Voodoo perekonna juured on Haitil. Mõni väidab, et nancho on pärit müütilisest tegelasest Dom Pedro, kes olla tuntud mässaja. Petro Voodoo on nii-öelda madalam ja sobib paremini pahanduste ja pahatahtlike tegude toime panemiseks või ässitamiseks. Peab muidugi aru saama Petro Loa päritolust ja sellest, et nad ilmusid Voodoosse Haitile toodud Aafrika orjade valvamiseks ja kaitsmiseks, sest nad toodi Uude Maailma nende tahte vastaselt. Sel põhjusel ongi nad tuntud kui “kuumad” Load ja sellest saadki järeldada, et need vaimud võivad käituda tuliste ja sõjakatena. Petro nanchonis sisalduvate Voodoo kangete vaimude kuuluvad Met Kalfu ja Ezili Dantor.

Ghede Loa

Ghede Loa koosneb vaimudest, kes on varem elanud inimelu. Nad on Voodoo vaimud, kes valvavad surnuaedu ja surnuid. Nad on sageli võga pöörased vainud ja neil on metsikud peoloomad ja sellised triksteri sarnaded isiksused. Parunid juhivad seda perekinda, sealhulgas Baron Samedi, kes on üks minu lemmikparun muide. Veel on seal näiteks Kriminel ja Maman Brigitte.

Muud Loa perekonnad

On ka teisi Voodoo vaimude perekondi, mida ma siin ei täpsusta, sealhulgas Igbo ja Kongo, millest mõlemad on Haiti väga austatud. Lisaks töötab New Orleansi Voodoo traditsioon mõne vaimuga, millel ei pruugi olla traditsioonilist Nanchoni ehk perekonda, sealhulgas nt Marie Laveau, dr John ja Black Hawk.

Papa Ghede: Voodoo surmavaim

Papa Ghede on Loa või Voodoo surma vaim. Teised Loa’d kardavad teda. Vaimude valvamine ja juhatamine vaimumaailma poole peale surma on Papa Ghede kohustus ja ta teeb seda naeru ja tubakasuitsu saatel. Papa Ghedet kujutatakse sageli sigarit suitsetades, päikeseprille kandes ja väga suure naeratuseda. Tema isiksus on kentsakas ja veider. Lisaks sellele, et ta on Voodoo surmavaim ja valvab surnuaedades rahu, on ta ka seksuaalsuse vaim. Põnev duaalsus, eksole?

Kui Papa Ghede sind jälitab

Umbes kuus aastat tagasi, olles oma eluga väga õudsas punktis: ei teadnud ma mida edasi teha, kuhu edasi minna. Tunne oli, et hakkan justkui surema või paremal juhul lihtsalt närbuma. Läksin maja ette suitsu tegema kui tundsin, et keegi mind jälgib. Hakkasin ümberringi vaatama ning märkasin ühe puu najal suure laia naeratuse ja rummi joovat, sigarellot suitsetavat meest. Tal oli peas pikk must kübar ja päikeseprillid nina peal. Tol ajal arvasin, et tegu on Baron Samediga, kuid alles aasta hiljem mõistsin, kui tema oma lubaduse meie lepingus täitis, et tegu oli hoopis Papa Ghedega. Kui ma Papa Ghede pakkumisest keeldusin, juhtus sekund hiljem minu silme all autoavarii.

Papa Ghede ainult naeris laialt selle peale ja pakkus mulle uuesti: ma pakun sulle surma ja uuestisündi. Vastutasuks tahan sind, sa oled naine meeste maailmas. Esialgu ma keeldusin, kuid ta jälitas mind veel mitmeid kuid. Lõpuks ma võtsin tema pakkumise vastu. Mis sellest sai, on hoopis teine lugu, mida ma praegu harutama ei hakka. Meie leping veel kehtib ja me töötame koos ilmselt elu lõpuni. Tihti jätan talle tänutäheks sinna kohta, kus teda näen, sigareid või rummi. Praegu pole ma teda enam aastaid näinud, kuid tean, et varsti kohtume me uuesti.

Nõiad ja Voodoo vaimud

Paljud ibimesed kardavad, kui neile järgneb Voodoo surmavaim, kuid võib-olla ei peaks seda kartma. Need vaimud, nagu Papa Ghede, suunavad meid tegelikult, nemad hoolitsevad meie arengu ja spirituaalse kasvamise eest. Kuivõrd tavaliselt kutsutakse surmavaimud ise rituaalide käigus välja, et abi saada, siis mõnikord võivad surmavaimud võtta ühendust ise nende inimestega, kellest tunnevad, et nad võiksid neid õpetada. Sedasi juhtus ka minuga. Ma ei olnud tol ajal üldse teadlik Loast ega Voodoost üldse. Teadsin vaid filmidest Baron Samedit.


Ja oma isikliku kogemuse tõttu usungi, et sellepärast pöördub Loa mõnikord Voodoo traditsiooni konstruktsioonidest väljapoole jäävate nõidade poole. Kuna meil, nõidadel, on siin maailmas nii-öelda üks jalg ja vaimumaailmas teine jalg, siis ongi nõidadel väga tavaline näha vaimusid Voodoo traditsioonist… ja mujaltki.

Met Kalfu: Trikster Loa

Triksteri ja elu hävitajana pole Met Kalfu tõenäoliselt esimene Loa, kellelt abi otsida. Seetõttu ma temast pikemalt ei kirjuta. Kui sa just pole õppinud, tutvunud, praktiseerinud või kui sa pole initsiatsiooni saanud Voodoo traditsiooni või kui su juured pole Haitilt, soovitan läheneda Rada nanchonist Loale kindlasti enne, kui Petro Loale.


Ühesõnaga, Met Kalfu pole Voodoo vaim, kelle üks noor nõid võiks juhuslikult pulli pärast enda ette kutsuda. On see selge, jah?

Papa Legba: Voodoo teeristi vaim

Papa Legba on Rada nanchoni Loa. Ehkki teda tuntakse ka mõnes mõttes triksteri või naljamehena, on ta tegelikult heatahtlik. Ta on kahe suurema Voodoo vaimu poeg: Dangabala Wedo ja Ayida Wedo. Legba on vahendaja Loa ja Suure Meistervaimu (Jumala) vahel, aga ka meie ja Loa vahel. Iga traditsiooniline Voodoo rituaal kutsutakse Legba kõigepealt ringi, kus ta siis avab ristteel (näiteks selle ja vaimumaailma) väravad, et teised neist läbi saaksid minna.

Tema, Papa Legba ilmneb tavaliselt vanamehena, keda mõnikord valvab koer ja kes kannab õlgkübarat ja suitsetab piipu. Sissejuhatav laul käib umbes nii: Legba, ava mulle väravad Et saaksin läbi käia Naastes tervitan Lwa’d Voodoo Legba ava minu jaoks väravad Et ma saaksin sisse tulla. Aamen. Papa Legba on vaimumaailma ja inimmaailma ristumiskoha kaitsja. Ta ületab lõhe Jumala ja inimeste vahel, paljuski sarnaselt Jeesus Kristusega.

Seetõttu on Papa Legba tuntud Voodoo vaim, kellele rituaalide avamisel ja sulgemisel tähelepanu pööratakse. Teeristmed igas aspektis elus ongi siis Papa Legba domeen. Kui soovid ühest elust astuda teise, nt vahetada töökohta või midagi sellist ja soovid seda sammu teha lihtsamalt, kutsu Papa Legba neid väravaid sulle avama.

Nii, et mis tunne on, kas sooviksid töötada koos Voodoo vaimudega, et oma ellu tuua seda, mida soovid?

Kui kavatsed Loa oma rituaalidesse kutsuda või töötada nende vaimudega nõiakunstis, siis esimene samm oleks kõigepealt teha põhjalikku uurimistööd. Tee endale selgeks täpselt, millise nanchoni ja Loaga töötada soovid ja millised on nende omadused. On need siis heatahtlikud või vallatud või pahatahlikud, see on juba sinu enda vastutusala välja selgitada. Teadma peaks, milliseid pakkumisi või ohverdusi nad eelistavad ja mis värve soovivad. Üles tuleks seada altar, et austada selle konkreetse Loa perekonda ja, et neid ligi meelitada värvide ja ohvriandidega, enne kui kutsute neid üles sind sinu elus või töös aitama. Voodoo vaimude kutsumiseks peate ilmutama suurt austust ja alandlikkust. Kui olete alles nii-öelda toores selles valdkonnas, soovitan töötada Papa Legba’ga, sest tema on üks nendest “Jahedatest” Loa’st. Tema aitab astuda sellest tavareaalsusest maagiareaalsusesse, kus kõik on võimalik. Tema aitab avada need uksed, mis võivad praegu suletud veel olla.

Austus on võti Nagu ma ennist juba kirjutasin – Voodoo vaime peab austama, see on üks olulisimaid faktoreid nende abile lootes ja nendega koos töötades. Eriti aga siis, kui tuled mõnest teisest traditsioonist ja sul pole Kariibi või Aafrika juuri. Sa ju ei räägiks näiteks peaingel Miikaeliga ülbelt, onju? Ära ülbitse ega arva, et Voodoo vaimud on kuidagi vähem, kui teised vaimud. Nad on täpselt sama võimsad, kui kõik teised inglid ja vaimolendid. Mõnikord mulle tundub, et nad on isegi võimsamad. Voodoost ei räägita väga palju ja seetõttu on nende maagia ka suuresti võimsam.

Planeeri oma tööd Planeerimine on tegelikult ka üks väga oluline faktor, et Loa’ga töötada. Erinevatel perekondadel on erinevad eelistused. Üks Loa eelistab ühte värvi, ohverdusi ja nii-öelda palveid, teine Loa aga teistsuguseid. Kui sul on ligipääs mõnele Voodoo nlisle või preestrile, küsi temalt nõu ja õpetust. Loe raamatuid, googelda, mediteerin, hari ennast. Kui sa ei vii ennast kurssi Voodoo ajalooga, siis Loa ei austa ega mõista sind. Nii, et kui soovid märgatavaid tulemusi, hari ennast, vii end kurssi.

Ja mis kõige olulisem – ÄRA PROOVI VOODOO VAIME VÄLJA KUTSUDA ILMA ETTEVALMISTUSETA! TAGAJÄRJED VÕIVAD OLLA VÄGA HALVAD.

Kasutatud kirjandus: Isiklik kogemus Voodoo nõid ja minu vanaema Tiiu Voodoo nõid ja minu sõber Zoe OtherWroldly Oracle

Pilt: Chris Granger

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart (0)

Ostukorv