Emotsionaalne trauma ja kuidas sellest tervenemine võimalikuks saab?

Emotsionaalne truma mõjutab inimesed nii, et nad tunnevad end oma kehas ja suhetes teistega ebakindlalt. Turvatunde taastamine ja traumakogemusest tervenemine võib räigelt traumeeritud inimestel võtta paremal juhul päevi, kuid kehvemal juhul nädalaid või aastaid. Kõige hullem on aga see, et näiteks kestva ja kroonilise väärkohtlemise all kannatanud inimestel võib traumeeritud olek jääda füüsilisse- ja vaimukehasse pikkadeks pikkadeks aastateks, mõnel juhul ehk isegi elu lõpuni.

Traumat kogenud inimeste ning nende perede ja eriti aga hooldajate peamine eesmärk on aidata traumat kogenud inimesel taastuda. Taastumine ei tähenda tingimata täielikku vabadust traumajärgsete tagajärgede eest. Taastumine on kahjuks väga individuaalne protsess ning see saab olema ja on kõigi jaoks täiesti erinev. Kui ma saan seda kuidagi üheselt kokku võtta, siis see on ehk oskus elada olevikus, mineviku mõtetest ja tunnetest vabana.

Kahjuks on nii, et enamik meist elab tulevikuta, sest see on meie mineviku pantvangis. 

Mida traumakogemus meiega teeb?

Traumakogemuse kõige keskmes on abitus, eraldatus ning oma väe ja kontrolli iseenda või olukorra üle kaotamine. Kõige olulisem on mõista, et traumast tervenemine on võimalik, et on võimalik turvalisuse tunne taastada. Seetõttu on minu hinnangul oma trauma külastamine suhteliselt kahtlase väärtusega.

Kuigi nt regressiooniteraapias, mida ma Holistika Instituudis õppisin, seda väga aktiivselt rakendatakse, siis leian, et see ei ole one-sizes-fits-all. Traumad ja inimesed on väga erinevad. Sama trauma erinevatele inimestele jätab vastandlikud jäljed, ühtlasi vajavad inimesed traumadega toime tulemiseks erinevaid meetodeid.

Mõni soovib oma traumast rääkida ikka ja jälle, kuniks ta tunneb, et sellest on nii palju räägitud, see enam teda ei hirmuta ega kontrolli ning ta saab siis oma eluga edasi minna. Samal ajal teine inimese tajub, et ta ei soovi sellest midagi rääkida, mainida ega isegi mõelda, vastupidi – ta soovib end hoopis nt koolitada, kuidas taolistes olukordades tulevikus paremini hakkama saada. Mõned jällegi uurivad nt trauma põhjustanud inimese kohta välja nii palju informatsiooni, kui võimalik, saavutades nii teatava kontrolli nii iseenda, kui teise inimese üle. Näete, toimetulemismehhanismid on täiesti erinevad. Seepärast ongi väga raske ühte teisest eraldada või viidata justkui üks oleks kõige efektiivsem. Küll aga on laias laastus võimalik tervenemiseni viimist kokku võtta viie lihtsa punktiga. Neid ma tahan väga teiega jagada.

Emotsionaalne trauma – 5 punkti, kuidas sellega toime tulla?

1. Pead olema valmis tervenema. Kuula, sa ei tohi oma egole alla anda. Ego tahab sulle öelda, et sinuga on midagi valesti. Ei ole. Me elame sellises maailmas, see on duaalne maailm. Me tunneme sooja ja külma, head ja halba, õnne ja valu. Sinu traumakogemus olid negatiivne kogemus, mis põhjustas sulle suuremal või väiksemal määral valu. Kuid see ongi ainult see – valu. See, mis sinuga juhtus ei defineeri sind, trauma tõttu koged sa reaktsioone oma kehas ja oma vaimus, kuid pea meeles – sa ei ole sinu reaktsioonid, sa oled palju rohkem!

2. Veeda aega oma lähedastega, kes panevad sind ennast hästi ja turvaliselt tundma. Emotsionaalsest traumast tervenemisel on tohutult oluline teiste inimestega regulaarselt lävida ja vältima peaks kindlasti enese isoleerimist. Selles suhtes elame me hetkel tohutult keerulisel ajal, kus eneseisolatsioon on tänapäeval saanud normaalsuseks. Ometi olen ma ise kahjuks juba mitme täiskasvanuga kokku puutunud, kes on kimpus enesetapumõtetega. Igatahes ei tohiks ennast isoleerida inimestest, kes sind toetavad. Öeldakse ju ka, et lapse kasvatamiseks on vaja tervet küla, eks? 

Ja ka inimese tervendamiseks on tegelikult vaja tervet külatäit inimesti. Ei piisa ainult terapeudist ja iseendast. Sa vajad sõpru, lähedasi, töökaaslasi, usaldusisikuid, sõbralikku naabrit ja armsamat… Ümbritsemine nendega, kes sind toetavad, armastavad ja austavad on sinu tervenemise teekonnal täiesti hindamatu väärtusega. Otsi need oma inimesed üles ja hoia nendega kokku, tehke mingeid ühiseid ägedaid projekte, mis viivad mõtted mujale sellest kohutavast reetmisest, traumast, valust. 

3. Otsi abi koolitatud ja sertifitseeritud spetsialistidelt. Võid proovida osaleda individuaalses või rühmateraapias, küsida ekspertarvamusi erinevatelt spetsialistidelt, terapeudidelt, psühhiaatritelt või coach’idelt. Sellise spetsialisti külastamise eesmärk on leida keegi, kellega tunned end mugavalt ja keda sa usaldad. Okei? Sest ma ütlen kohe, enne kui leiad selle ühe õige terapeudi, kelle juures tunned, et käib see klikk ära, võid sa läbi käia mitmeid selliseid terapeude, kes sulle üldse ei sümpatiseeri. Ja see on täiesti okei ja täiesti normaalne. 

Ära anna alla, sinus pole viga, sa oled lihtsalt teatud sorti teemat, kes kõigiga kokku ei sobi. Igaks juhuks, et sa teaksid mida tähele panna, mida otsida siis ravi, mida sa peaksid saama võiks keskenduda sinu spirituaalsele harimisele (nt see leht siin – www.vonwicca.com on üks koht, kus keskendutakse sinu harimisele, teadlikuks saamisele, suunamisele), stressi maandamise tehnikale, kehamälestuste ja allasurutud emotsioonide vabastamisele, mis põhjustavad füüsilist ja psühholoogilist valu. Neid kõiki on võimalik käia tervendamas lisaks terapeudi jm spetsialistidele ka nõiaringides, joogasaalides, ekstaatilise tantsu õhtutel. Ka aitaks vabastav hingamise, mida tehakse ka rühmades ning kindlasti ka MER. 

4. Harjuta mediteerimist ja tähelepanelikkust ehk fookuse hoidmist ja tagasi toomist. Miks mediteerimine? Sest meditatsioon treenib sinu meelt, aitab õppida kontrollima mingilgi määral seda mõtete vadinat ja vaimu lendamist kehast välja. Ühtlasi võimaldab mediteerimine meil lõppkokkuvõttes kogeda elutarkust selle kõige sügavamal tasandil, õpetab aktsepteerimist iseendas iseenda suhtes ning laiendab seda ka siis teistele meie ümber. Ühtlasi on üks traumast tervenemise teekonna punkt ka see, et võib juhtuda, et poolel teel selgub – sa ei ole suuteline sellest traumast kunagi tervenema. Seetõttu aitab just mediteerimine aktsepteerida ja tegelikult väärtustada seda uut MINA, kes on nüüd läbi trauma sündinud. 

Seda võimalust, et inimene ei pruugi mingisugusest emotsionaalsest traumast kunagi täielikult terveneda… seda peab lihtsalt arvesse võtma ja sellega arvestama. Emotsionaalne trauma talletub kehasse, see jääb meie energiakehasse informatsioonina igaveseks alles. Seda on võimalik muundada ja viia ühest olekust teise, kuid see kõik on juba meelekontrolli abil tehtav töö, milleni on võimalik jõuda vaid läbi mediteerimiste. Nii et lisaks teraapiaseanssidele on kehale vaja ka hetkedesse sisenemisest läbi vaimu, läbi meditatsiooni, et vaadata kõike täiesti pöördvõrdelisena ja alustada siis selle pöördvõrdelise informatsiooni teadvustamist ning integreerimist oma igapäevaellu. 

Mediteerimisel saad fookuse hoidmiseks kasutada näiteks kristalle, mida käes hoida nii mediteerimise ajal, kui ka selle järgselt (et tuletada meelde fookuse hoidmist, tunnete märkamist ja tunnistamist jne). Kasuta viirukeid, kui lõhnad loovad sulle vajaliku emotsiooni, tasakaalu. Kasuta küünlaid, kui see tundub paslikum. Kõik need on saadaval väga heade hindadega meie e-poes, kuhu saad kiirelt, kui klikkad siia. 

5. Viimane, kuid mitte hapupiimane, on füüsilise liikumise lisamine oma igapäevarutiini. Igasugune füüsilise aktiivsuse vormid vabastavad kehas endorfiine ning panevad meid end turvalisemalt ja stabiilsemalt tundma. Füüsiline aktiivsus tõstab mitte ainult füüsilist toonust vaid ka vaimset, sest see lisab enesekindlust ja muudab otseselt meie ajukeemiat. Öeldakse, et piisav kogus füüsilist koormust on võrreldav narkootikumidega, sest ajukeemia ja kehakeemia muutuvad ning hakkavad vabastama kehasse selliseid keemilisi ühendeid, mis muudavad meie minapilti ja enesetunnet. Seega on tohutult oluline, et oleks tagatud regulaarne kehaliee tegevus, et aidata sinu kehal luua positiivseid tundeid ja mõtteid, mis on emotsionaalsetest traumadest lahti ühendatud. 

Kahjuks on nii, et võib-olla on sul hetkel seda raske uskuda, kuid pead meeles pidama, et sinu hing paraneb. Alati. Armasta ennast piisavalt, et uskuda, et väärid varjupaika valu ja kannatuste eest, mida oled pidanud selles elus taluma. Usuga… ja valmisolekuga astuda konkreetseid samme tervenemise suunal, koged pärast tervenemist uutsorti rõõmu, tunnustust ja elujõudu. Oled ja näed elu palju sügavamana, oled armastavam ja teadlikum inimene, kui olid enne traumat. Iga sünnitus on valus. Trauma on valus. Kuid sünnitusest väljub uus hing, kes kasvab ja areneb imeliseks inimeseks.

Nagu ka sinu traumakogemus on sünnitanud täiesti uue sinu, kes kasvab imeliseks, kordumatuks, täiesti unikaalseks ja autentseks inimeseks. Ma soovin, et sellest on sinule abi ning ma soovin väga, et sa jagaksid seda artiklit ka oma sõpradega sotsiaalmeedias. Meil kõigil on traumad, mõned meist julgevad abi paluda ja sellest rääkida, samal ajal teised kannatavad vaikides, siiralt uskudes, et see ongi nende reaalsus, mille nad on kuidagi “ära teeninud” ja et nad “peavadki kannatama elu lõpuni”. See ei ole tõsi. Kui sa hoolid, siis sa jagad, sest teadmine, et ma ei ole üksinda võib päästa elusid. Ja emotsionaalne trauma ei ole väga erinev emotsionaalsest shokist, mis on tegelikult elule väga ohtlik seisund. Sellest võid sa lähemalt lugeda, kui klikkad siia.

Ole hoitud, luba vaimsetel teejuhtidel end saata ning täna neid minu poolt, et nad on sind toonud siia.

Olge õnnistatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart (0)

Ostukorv